През годините на прехода в съответствие с коренните промени на образователната концепция за икономическа и управленска подготовка на кадрите образователният процес и съдържанието на учебните планове и програми получиха нови количествени и качествени параметри. Те намериха конкретна реализация след 1997 година, когато катедрата получи статута на профилираща, и започна профилиращо обучение по акредитираните специалности „Стопанско управление“ и „Управление на ресурси и производствени системи“ за ОКС „бакалавър“ и „Индустриален мениджмънт“ за ОКС „магистър“.
В периода до 1995 година в катедрата са обучени и успешно защитили научни степени кандидат на науките и доктор на науките(технически и икономически), а след приемане на действащия Закон за развитие на академичния състав и образователната и научна степен „доктор“ повече от 60 докторанти(половината от тях чуждестранни граждани) в професионални направление „Организация и управление по отрасли“ и „Икономика и управление“.
През 2016 година катедрата придоби нова акредитация по докторска програма „Икономика и управление(минно производство)“, в професионално направление 3.7. Администрация и управление, по която извършва обучение на докторанти.
Повишаване на квалификацията на академичния състав се постига чрез специализации в световно признати научни и учебни институции и в разработването на научноизследователски проекти със световно признати специалисти от: Московски геолого-проучвателен институт (проф. Кабахидзе), Московски минен институт (проф. Ревазов, проф. Астахов, проф. Петросов, проф. Ахишмин), Минен институт Санкт Петербург (проф. Азбель), Нотингамския университет, Англия (проф. Потс), Университета в Овиедо, Испания (проф. Ескансиано), Института за прогресивни технологии и науки към ЕС (Севиля), Канадски център за корпоративна социална отговорност към Университета Алберта, Канада и др.
Катедрата води активно партньорство по линия на учебната и изследователската дейност с редица утвърдени образователни и изследователски институции в страната: УНСС, ТУ, ХТМУ, ЛТУ, Институт за икономически изследвания на БАН и отраслово ориентираните научни и проектантски звена в страната.
Ежегодно представители на академичния състав на катедрата участват в национални и международни научни форуми, където представят своята научна продукция, което често е съпроводено с авторитетни номинации. Сред тях водещо значение има участието в авторитетни научни форуми (Световните минни конгреси в София, Акапулко, Рио де Жанейро и Истанбул, Балкански и други регионални конгреси и конференции), на които се представят резултатите от изследователската дейност по икономическа оценка на минералните суровини, технологиите за тяхното оползотворяване и на въздействията им върху околната среда.
Катедрата разполага със съвременна учебна база, като гордост за нейните членове е откритата през 2010 г. лекционна зала, оборудвана с компютърна и аудио-визуална техника. За постигане на завършеност на образователния формат, през целия курс на обучение в учебните планове се предвижда практическо обучение на студентите в елитните български минни предприятия. Всичко това допринася възпитаниците на катедрата да придобият необходимите теоретични знания и практически опит като предпоставка за реализация в публичния и частния сектор на общественото пространство.